30. jún 2024, Miriam Takáčová

Podpora vzdelávania – sociálne zručnosti 5

Poslušnosť
voči autorite

Poslušnosť je zakomponovaná od nášho detstva do nášho nevedomia. Odmalička od rodičov či rodinných príslušníkov počúvame: „rob čo ti hovorím…“, „nevytŕčaj z radu…“ „nerob problémy… “ Čo je to ale tá poslušnosť? Podľa Jazykovedného ústavu Ľ.Štúra Slovenskej akadémie vied, poslušnosť definujeme ako: ochotné podriaďovanie sa rozkazu, prianiu, rade niekoho, bez odporu, bezvýhradne, nekriticky (Jazkovedný ústav Ľ.Štúra Slovenskej akadémie vied, 2024). V tomto explicitnom vyjadrení poučka môže vzbudzovať negatívny dojem, že poslušnosť môže mať obmedzujúci vplyv na slobodu žitia a vyjadrovania svojho názoru človeka. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať problematike poslušnosti v školskej triede v súvislosti s experimentom Stanleyho Milgrama, sociálneho psychológa na Univerzite v Yale, ktorý realizoval v  r.1963. Zámerom článku bude preniesť aplikácie zistení do prostredia školskej triedy a zodpovedať tak otázku, aké je podľa nás využitie poznatkov tohto klasického experimentu dnes v edukačnom prostredí.

Experiment

V skratke Milgramov experiment zahŕňal participanta = učiteľa, ktorý mal za úlohu dávať inému participantovi = žiakovi elektrický šok za každú nesprávnu odpoveď a postupne zvyšovať intenzitu šokov v závislosti od ďalších odpovedí. Vzhľadom na rôzne nesprávne odpovede, žiak dostával čím ďalej tým bolestivejšie šoky, kričal, že chce skončiť, že ho to príliš bolí a dožadoval sa prepustenia. Experimentátor aj po týchto žiakových reakciách naďalej povzbudzoval učiteľa, aby pokračoval napriek žiakovmu odporu. Experiment pokračoval až do chvíle, kým učiteľ definitívne odmietol pokračovať ďalej. Milgram tak chcel dokázať, kam až sú schopní participanti zájsť vo svojej poslušnosti experimentátorovi, ktorý bol v tejto situácii autoritou. Milgram neočakával, že participanti zájdu ďalej ako za úroveň „veľmi silný šok“, no získané výsledky sa od tohto predpokladu značne líšili. Na rozkaz experimentátora každý participant išiel ďalej aj za túto predpokladanú hranicu (Nolen-Hoeksema a kol., 2012; Čavojová, 2017).

Tohto experimentu sa zúčastnilo 40 participantov v úlohe učiteľa. Experimentátorovi dokázalo pri žiakových protestoch vzdorovať 14 participantov (1/3). Zvyšných 26 (2/3) pokračovalo až dokonca, no aj títo ľudia to robili pod obrovským stresom – mnohí z nich vyjadrili rovnaké obavy ako participanti, ktorí odmietli pokračovať, akurát podľahli nabádaniu experimentátora, aby pokračovali. Po ukončení experimentu väčšina vyjadrila úľavu, že je koniec, či ľutovali svoju účasť v experimente. Tieto zistenia boli pre Milgrama veľmi prekvapujúce. V prvom rade bola prekvapujúca sila tendencie k poslušnosti v experimentálnej situácii napriek tomu, že bolo zrejmé, že ľudia konajú v protiklade s vlastnými morálnymi presvedčeniami (neubližovať nevinným ľuďom). Ako druhý neočakávaný výsledok opisuje výnimočné napätie, ktoré participanti vykazovali. Milgram a jeho asistenti očakávali, že participanti skrátka odmietnu pokračovať ďalej, keď to bude v protiklade s ich morálnym presvedčením, no to sa vôbec nestalo (Nolen-Hoeksema a kol., 2012; Čavojová, 2017).

Vysvetlenie efektu poslušnosti na základe pozorovaného vieme zhrnúť do niekoľkých cenných zistení: na poslušnosť jedinca pôsobí oficiálne renomé autority, vedomie, že niečo robíme s vyšším cieľom, pocit záväzku jedinca voči autorite a nechce porušiť sľub, ak je očakávaná reciprocita jedincovi od autority (napríklad dostane zaplatené) (Čavojová, 2017). Zistení z experimentu bolo viac, pre účely článku sme vybrali hlavne tie, ktoré nám korešpondujú s prostredím školskej triedy a ktoré sa prirodzene vyskytujú v interakčnom vzťahu učiteľa a žiaka.

Autorita a poslušnosť v prostredí školskej triedy

Hlavným zistením, ktoré nás zaujalo na experimente je úľava, ktorú cítili participanti učitelia, keď experiment skončil. Keď už nemuseli trápiť iného človeka. Aktivita spojená s dávaním šokov bola proti ich presvedčeniam a proti ich vôli. Participanti neboli vnútore presvedeční, že vykonávaná aktivita je v poriadku, je aj pre nich prospešná, užitočná a má pre nich zmysel. Viedlo ich povedomie, že experimentom pomáhajú vede, že účel experimentu má určitý vyšší cieľ, neviedol ich však vlastný úsudok (Čavojová, 2017).

Z vlastnej skúsenosti vieme, že žiaci pri niektorých učiteľoch necítia zmysel vyučovaného predmetu, o to menej, prečo by sa ho mali učiť. Neosvojujú si myšlienku, prečo nezaujímavý predmet pre nich môže byť prospešný a užitočný. Spolupracujú proti svojej vôli, voči vyučujúcemu majú averziu, nemajú radi jeho hodiny a pretrpia ich. Predmet musia žiaci absolvovať, pretože sú v pozícii podriadeného voči formálnej autorite učiteľa a po ich ukončení a absolvovaní prichádza úľava a pocit oslobodenia.

Asociácie s Milgramovým experimentom a direktívnym učiteľom vidíme:

  • v spolupráci proti našej vôli,
  • s psychickými a fyzickými ťažkosťami, ktoré máme (Milgram napríklad uvádzal, že pozoroval u participantov takmer nervový kolaps (Čavojová, 2017)).
  • v úľave, ktorá sa dostaví po skončení nepríjemnej aktivity

Formálna a neformálna autorita

Pre lepšie pochopenie čo je autorita, nám opäť pomôže definícia Jazykovedného ústavu Ľ.Štúra Slovenskej akadémie vied. Autorita je 1. uznávaná vážnosť, moc, vplyv, alebo aj 2. osobnosť, ktorej náhľady si vážime, prijímame; všeobecne uznávaný znalec, odborník (Jazkovedný ústav Ľ.Štúra Slovenskej akadémie vied, 2024). Podľa uvedeného môžeme autoritu spájať s aj rešpektom, ktorý máme voči niekomu, a ten niekto si môže zaslúžiť náš rešpekt prostredníctvom formálnej autority alebo neformálnej autority. Formálna autorita učiteľa znamená moc, ktorú dáva učiteľovi organizačný predpis a poskytuje mu isté kompetencie. (Petrík, 2017). Žiak učiteľa akceptuje lebo musí (spoločenská povinnosť). Ak však učiteľ úspešne plní svoju funkciu, rolu, získava tým aj neformálnu autoritu. Jedná sa už o vyšší stupeň vnímania žiakmi a každý učiteľ by sa mal usilovať predovšetkým o získanie a budovanie neformálnej autority (Petrík, 2017). V tejto situácii totiž žiak učiteľa akceptuje a spolupracuje sním lebo chce. Neformálna alebo prirodzená autorita učiteľa je založená na osobnostných a odborných predpokladoch učiteľa a nie na jeho umiestnaní v hierarchii pozícií v škole.

Pre ilustráciu vyberáme z osobnej skúsenosti hodiny zemepisu a dejepisu na druhom stupni základnej školy.

Formálna autorita príklad

Na zemepise vyučovala učiteľka, ktorá preberané učivo prezentovala v štýle monológu. Chodila oblečená výlučne v bielom plášti, čo retrospektívne veľmi pripomína „šedý plášť technikov“ (Čavojová, 2017, s.77). experimentátora z Milgramovho experimentu. Takýto plášť podvedome vzbudzuje dojem vedeckého pracovníka alebo inú formálnu rolu, ktorá si drží odstup, čo je aj doslovná fyzická bariéra medzi okolím a človekom v plášti. (Pozn. aut.: k predmetu chémia, fyzika alebo výtvarná výchova je plášť úplne v poriadku, bráni chemikáliám a farbám zničiť oblečenie a jedinec toto vníma v odlišnom kontexte – v závislosti od situácie.) Táto pani zemepisárka mala malé prísne očká, svedomito dbala na fakty a nemala zmysel pre humor. Jej hodiny boli nudné a len povinné jazdy pre žiakov, ktorí učiteľku z pozície formálnej autority museli akceptovať, aby neprepadli a ako tak sa snažili absolvovať inak veľmi nazaujímavý predmet. Svojím neprístupným a direktívnym vystupovaním si učiteľka vybudovala u žiakov len formálny rešpekt a koho zemepis nezaujímal z osobého záujmu, tak ho absolvoval len ako povinné zlo.

Typická pre formálnu autoritu je poslušnosť z pocitu záväzku (dieťa sľúbilo rodičom, že bude  dávať pozor, že bude poslúchať učiteľa) či zo strachu z trestu (dostane poznámku že nepracuje na hodine, alebo učiteľ si na neho „zasadne“) či nechce aby mu zlá známka pokazila priemer na vysvedčení, prípadne nechce prepadnúť, takže sa snaží aspoň kvôli dobrým známkam. Žiak sa učí, lebo musí a nie preto, že chce.

Neformálna autorita príklad

Naproti tomu učiteľka dejepisu rozdeľovala hodiny vždy na oficiálnu časť podľa knihy a neoficiálnu. Oficiálne s deťmi prešla základné fakty, ktoré k dejepisu patria s tým, že zvyšok si doštudujú doma. Druhú časť hodiny sa venovala „pikoškám“. Dejepisárka vedela, že pre deti je nezáživné učiť sa o tom, aká vojna sa kedy a kde odohrala, ktorý panovník sa kedy narodil a kedy a kde vládol, nehovoriac o kľúčových dátumoch, ktoré žiaci mali ovládať. Preto spestrovala vyučovanie rôznymi výstrižkami z novín. Napríklad ako zaujímavosť pri preberaní Veľkej francúzskej revolúcie, učiteľka spestrila tému tým, že Eiffelovu vežu postavili za účelom úcty k 100-tému výročiu tejto revolúcie. Žiaci si čítali, ako sa najprv Eiffelova veža verejnosti nepáčila a ako ju zavalili vlnou kritiky, ako predbehla svojím dizajnom dobu a aký je dnes neodmysliteľný znak Francúzska a Paríža. Článok nechala kolovať po triede a každý žiak prečítal zopár viet. Takto boli všetci žiaci chtiac-nechtiac nútení dávať pozor, keď na niekoho prišiel rad, aby vedel kde spolužiak v čítaní skončil. Následne diskutovali na tému aj revolúcie, aj veže a takto si o vyučovacej látke jednak zapamätali viac a jednak to bolo pre deti podané príťažlivou osviežujúcou formou. Zároveň sa žiaci v rámci diskusie mohli k téme vyjadriť a povedať svoj názor, opýtať sa, čo ich ešte zaujíma a napriek „suchopárnym číslam a dátumom“ nikdy ani ako trieda nemali problém ohľadom vedomostí kľúčových udalostí a na hodiny sa tešili, že čo zaujímavé učiteľka prinesie. Je to jedna z osobností, na ktoré máme veľmi dobré spomienky aj po takmer 30 rokoch a táto dejepisárka bola pokroková už vtedy. Mala u žiakov úžasnú prirodzenú autoritu. Vždy bola decentne navoňaná, pekne upravená a vkusne oblečená. Svojou láskavosťou, humorom a podporovaním detí vo vyvodzovaní vlastných názorov im dala pocit interaktívnej spolupráce a povzbudzovala ich v sebavyjadrovaní a budovaní sebavedomia.

Komunikácia

Komunikácia je jedným zo základných pilierov ľudského žitia, pretože nie je možné nekomunikovať: komunikujeme, aj keď mlčíme. Súčasné slovenské slovo „komunikácia“ vzniklo z pôvodného latinského slova „communicare“, znamená deliť sa, zverovať sa, dorozumieť sa, pričom ho možno rozdeliť na lexémy com a unio, čo znamená spojenie v jednote. Komunikácia je teda sociálny jav, tvorí základ medziľudských prejavov, pri ktorých ide o odovzdávanie a prijímanie informácií v konkrétnom prostredí, využívajúc vhodný komunikačný kanál a dohodnutý kód s verbálnou a/alebo neverbálnou podstatou

Rovnováha medzi formálnou na neformálnou autoritou

Zaujímavý pohľad do problematiky využívať alebo nevyužívať autoritu v edukačnom procese vniesli Ďuricová, Petrík a Vašašová, 2020:

Inovácie v edukačnej praxi a tiež snahy po modernizácii v pedagogických prístupoch na prelome 20. storočia odsúvali mnoho edukačných problémov do úzadia. Medzi ne patrí aj problematika autority učiteľa, ktorú považujeme za jednu z kľúčových, aby pedagóg zvládol náročný edukačný proces. Možno tvrdiť, že niektoré teoretické koncepcie sa pokúšali koncom 20. storočia oslovovať učiteľov, aby sa svojej autority vzdali, pretože jej uplatňovanie v edukačnom procese považovali za prejav nátlaku, prehnanej direktívnosti, zbytočnej kontroly a nepochopenia skutočných potrieb žiakov.

Nadmerné presadzovanie a nesprávne pochopenie slobody v edukácii spôsobilo, že autorita začala byť považovaná za niečo neprístupné, archaické a nemoderné nielen v školách, ale aj v celej spoločnosti. To sa prejavilo v arogancii, v neúcte, nerešpektovaní a ľahostajnosti k učiteľskému povolaniu a k človeku vôbec. Nedodržiavanie pravidiel a noriem, svojvoľné vysvetľovanie si demokracie priviedlo školstvo a prácu učiteľa do krízy, kde je veľmi ťažko udržať v triede poriadok, motivovať žiakov a vzbudiť záujem o vzdelávanie.

Za dôležité z hľadiska autority učiteľa v školskej triede považujeme dodržiavanie troch P, a to poriadok, práva, povinnosti. Na to, aby sa zložitý prechod z detstva do dospelosti mohol bezproblémovo uskutočniť, je dôležité, aby dospievajúci jednotlivec začal prirodzene a dobrovoľne zdieľať všeobecne platný systém noriem, pravidiel a požiadaviek. Ak chce učiteľ viesť svojich žiakov k samostatnosti, je dôležité, aby u nich postupne rozvíjal rešpektovanie zodpovednosti, práv a povinností, pravidiel vzájomného spolužitia, teda spomínaný model troch P. Bez toho, aby učiteľ uplatňoval svoju autoritu, je spomínaný proces, ťažko realizovateľný.

Poučenie z experimentu vs. školské prostredie

V Milgramovom experimente sme sa stretli s postavou experimentátora ako formálnu autoritou, ktorá predstavuje direktívny prístup k jedincovi, ktorému sa podľa možnosti neodporuje. V prípade učiteľov takýto prístup k ďeťom môže veľakrát spôsobiť nezáujem o predmet, pretrpenie hodiny, demotiváciu, či znechutenie hoci aj predtým obľúbeného predmetu. Z tohto dôvodu si vieme predstaviť, keď pred niekoľkými desiatkami rokov bol preferovaný u učiteľov viac formálny prístup s direktívným zameraním, bola len otázka času, že prístup bol postupne považovaný za zastaralý a nemoderný a prirodzene táto situácia vyvolala dopyt po novom prístupe. Avšak jeden extrém spôsobil druhý extrém – ako je vyššie uvedené – aroganciu, nerešpektovanie učiteľov a neúcta.

Pre dosiahnutie rovnováhy v triede a spolupráce žiakov je vhodné nájsť prienik niekde medzi direktívnym a benevolentným prístupom. Každý učiteľ je individuálna osobnosť a univerzálny návod neexistuje. Deti učiteľov v začiatkoch vnímajú ako formálnu autoritu a z tohto titulu ich akceptujú a vykonajú aktivity, ktoré im zadajú. Ak však učitelia ďalej pokračujú bez vysvetlenia, pričom deti majú otázky a pochybnosti, vzďaľujú sa im, môžu pociťovať nepochopenie a napokon vzdor a neochotu pokračovať. Ak do toho učiteľ zakomponuje výroky: „Nespolupracujete a za dnešnú hodinu všetci dostanete 5-ky“ (osobná skúsenosť), tak osud učiteľa v očiach žiakov je „spečatený“.

Je to ako pri obchodnom jednaní, my dospelí predávame, deti kupujú. Napríklad, ak dieťa má pochybnosti, vieme zaujať jeho pozornosť a vysvetliť mu pridanú hodnotu učiva, ktorú získa pre neho v jeho vlastnom praktickom živote. Dávame mu najavo, že o jeho situáciu máme záujem, o dieťa ako také máme záujem, rešpektujeme jeho pochybnosti a jeho spoluprácu získavame cez jeho presvedčenie, že je to pre neho užitočné. Následne je lepšie motivované predmetu sa venovať a spolupracovať, ako s odporom sa nútiť a nikdy nepochopiť, na čo je mu dobré vedieť aj to, čo by ho prirodzene nikdy nezaujímalo.

Záver

Často počujeme vetu, že deti potrebujú autoritu. Nie je tým však myslená autorita mocenská, založená na rozkazoch a príkazoch. V prípade prirodzenej autority ide o sféru vplyvu. Niekto, kto sa k nám správa rešpektujúco a pre toto si ho vážime, má na nás vplyv – poskytuje nám vzor, ale aj pocit bezpečia. Keď ľudia strácajú vplyv, majú tendenciu uchyľovať sa k mocenským spôsobom. Dôsledkom výchovy založenej na uplatňovaní moci býva vzdor alebo poslušnosť. Dospelí sa obávajú vzdoru, druhé riziko – poslušnosť často mylne pokladajú za žiaduci výsledok výchovy. Z poslušného dieťaťa vyrastá človek závislý od autority, podriadený, podliehajúci aj malému tlaku kohokoľvek, kto je v nadradenej pozícii. Protikladom poslušnosti je zodpovednosť (Gogolová, 2014).

Snažme sa zaujať deti a žiakov cez ich prirodzenú zvedavosť a hravosť. Neberme veci príliš vážne a láskavým prístupom vieme vyriešiť aj nepríjemné situácie efektívne a dôstojne. Každý sme iná osobnosť a hľadajme a skúšajme objavovať spôsoby, ako sprostredkovať vedomosti žiakom bez toho, aby sme skĺzli do pohodlnej prísnosti alebo naopak do benevolentného stavu, kedy nám začnú „deti skákať po hlave“. Ak sa nám niečo nedarí, pýtajme sa hoci aj detí, čo by im pomohlo látku lepšie uchopiť. Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie. Deti veľakrát nás dospelých aj samé navedú ako k nim máme pristupovať. Počúvajme a pozorujme atmosféru v triede pri našich hodinách. Pýtajme sa aj ostatných kolegov učiteľov, ako sa im učí a aký štýl sa im overil. Nemusíme kopírovať štýl iného človeka. Ak potrebujeme niečo zmeniť, niekde však musíme začať. Inšpiratívne štýly od kolegov si vieme v čase prispôsobovať a nájsť vlastnú rovnováhu medzi formálnou a neformálnou autoritou, ktorou si zvolíme že budeme ďalej v našom živote.

Zoznam literatúry

  1. Ďuricová, L., Petrík, Š. & Vašašová, Z.: 2020. Vnímanie autority učiteľom – lídrom edukácie. In: sk Roč. 11, č. 3, s. 127-138. ISSN 1338 – 0982
  2. Čavojová, V.: 2017. Experimenty v psychológii. IRIS: Bratislava, ISBN: 978-80-8200-010-1
  3. Gogolová, D.: 2014. Vychovávajme s rešpektom, budujme dôveru, stanovujme hranice. Bratislava: Metodicko-pedagogické centrum. ISBN:978-80-565-0021-7
  4. Nolen-Hoeksema, S., Fredrickson, B., L., Loftus, G., R. & Wagenaar, W., A.: 2012. Psychologie Atkinsonové a Hilgarda. Praha: Portál, ISBN: 978-80-262-0083-3
  5. Petrík, Š.: 2017. Význam budovania autority z hľadiska budúcich pedagógov. In: Edukácia. Roč. 2, č. 1, s. 215-221. ISSN 1339-8725
  6. Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV.: 2024 https://slovnik.juls.savba.sk/?w=poslu%C5%A1nos%C5%A5&s=exact&c=Pd2c&cs=&d=peciar#
  7. Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV.: 2024 https://slovnik.juls.savba.sk/?w=autorita&s=exact&c=Y814&cs=&d=peciar#

Special Guests

Ann Pearson

Designer Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.