10 júla, 2022, Miriam Takáčová

Knihy, knižky, knižôčky

Výskumy a prax v oblasti Aspergerovho syndrómu a aj celkovo pri poruchách autistického spektra nám stále prinášajú potvrdenia doterajších základných poznatkov, získanie dôkazov pre niečo, čo sme už tušili, ako aj rôzne nové zistenia. Je dobré, ak jadro poznatkov ostáva nemenné a pravidelne potvrdzované (napr. triáda autistického poškodenia). Na jeho základe vieme, na čo sa pri novodiagnostikovaných jedincoch zamerať a ako s nimi ďalej pracovať. Zároveň nové zistenia nás ako spoločnosť môžu zbavovať rôznych predsudkov a zistiť, že aj jedinci z autistického spektra môžu byť milí, chytrí a užitoční pre spoločnosť. 

Našu dennú prax a publikačnú činnosť nám veľmi užitočne dopĺňa aj naša knižnica zo širokého záberu psychológie. Nasledovný článok preto nebude klasickým článkom na vybranú tému z oblasti autistického spektra ako doposiaľ, ale výber odporúčanej literatúry, ktorá našim čitateľom môže pomôcť zorientovať sa v oblasti autizmu a získať podrobnejší pohľad na problematiku. Veríme, že si každý čitateľ nájde svoj tip ktorý ho zaujme, niečo nové naučí a obohatí o rôzne informácie.

Vybrali sme pre Vás 12 našich top odporúčaných kníh + 3 bonusy. Želáme krásne leto a užitočné čítanie.

Belušková, D. & Šedibová, A.: Autizmus v praxi. Bratislava: Metodicko-pedagogické centrum v Bratislave, 2014. ISBN 978-80-565-0184-9

Učebný zdroj, ktorý bol vytvorený k akreditovanému vzdelávaciemu programu Dieťa a žiak s autizmom v pedagogickej praxi je určený predovšetkým učiteľom, špeciálnym pedagógom, vychovávateľom a asistentom učiteľov, ktorí pracujú s deťmi s autizmom a ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami. Učitelia ho môžu využiť ako teoretický manuál poskytujúci okrem základných pojmov a špecifických vývinových období autistu aj východiská pre pedagogickú prax.

Boyd, B.: Výchova dítěte s Aspergerovým syndromem. 200 nápadů, rad a strategií. 2016. Praha: Portál. ISBN: 978-80-262-1148-8

Kniha tvoří komplexního průvodce výchovou dítěte s Aspergerovým syndromem (AS). Autorka, matka chlapce s AS, doporučuje 200 výchovných tipů, strategií a her, jež mohou pomoci překonat obtížné výchovné momenty, které výchovu dítěte s AS provázejí. Rodičům, ale i všem, kteří se na výchově těchto dětí podílejí, autorka radí, co dělat, aby se dítě s AS cítilo milováno a přijímáno, jak ho naučit sociálním a emocionálním dovednostem, jak zvyšovat jeho motivaci, co dělat, aby dítě uposlechlo apod.

Bradberry, T. & Greaves, J.: 2013. Emoční inteligence. Brno: Albatros Media a.s., ISBN: 978-80-265-0039-1

Devadesát procent nejúspěšnějších lidí má vysokou emoční inteligenci. Koeficient emoční inteligence (EQ) je dvakrát důležitější než IQ, chcete-li se dostat tam, kam si přejete. Můžete si dovolit to ignorovat? Vůbec poprvé uveřejňují autoři v knize svůj revoluční program, který pomáhá lidem identifikovat jejich schopnosti emoční inteligence, zlepšovat je a pomocí ověřených strategií si ulehčit cestu za dosažením nejdůležitějších cílů.

Goleman, D.: 2017. Emocionálna inteligencia. Bratislava: Citadella Publishing, spol. s r.o.: ISBN 978-80-8182-086-1

S novými informáciami, ktoré odrážajú výsledky najnovších výskumov, prináša toto vydanie knihy významnú aktualizáciu teórie emocionálnej inteligencie a odpovede na otázky, ktoré kládli poslucháči Golemanovi počas jeho prednášok po celom svete. Hoci sa emocionálna inteligencia formuje skúsenosťami v detstve, môže sa rozvíjať a posilňovať aj v dospelosti a prinášať okamžité zlepšenia v oblasti zdravia, vzťahov a práce.

Jurkovič, M., Čavojová, V., Brezina, I. & kol.: 2019. Prečo ľudia veria nezmyslom. Bratislava: Premedia. s. 168 - 179. ISBN 978-80-8159-757-2

História pri ceste za poznaním je bohatá na ľudské omyly. Keď však hovoríme o postfaktuálnej dobe, hovoríme o tom, že badať ústup záujmu o pravdu. Nepodložené presvedčenia sa dnes šíria rýchlejšie ako kedysi a kým ich niekto uvedie na správnu mieru, škoda je už dávno napáchaná. Navyše aj dávno vyvrátené nepravdy sa k nám neustále vracajú zo záhrobia, ako napríklad presvedčenie o plochosti Zeme. Trend ignorovania pravdy má mnoho prejavov, tím slovenských psychológov v tejto publikácii uvádza desiatky príkladov a hľadá cestu, ako v ľuďoch prebudiť kritické myslenie.

Kahneman, D.: 2012: Myšlení pomalé a rychlé. Brno: Jan Melvil Publishing, s.r.o. ISBN: 978-80-87270-42-4

Kahneman odhaľuje mimoriadne schopnosti, ale aj chyby a skreslenia, rýchleho myslenia a opisuje všadeprítomný vplyv intuitívnych dojmov na naše myšlienky a rozhodnutia. Vplyv averzie voči strate a prehnanej istoty, od investovania na burze až po plánovanie dovolenky - to všetko môžeme pochopiť, keď sa dozvieme, ako dva systémy formujú naše úsudky a rozhodnutia. Kahneman zapája čitateľa do živej debaty a odhaľuje, v čom môžeme a v čom nemôžeme veriť svojej intuícii a ako môžeme využiť výhody pomalého myslenia. Ponúka praktický a objasňujúci pohľad do rozhodovania v pracovnom aj osobnom živote a tiež rady, ako sa pomocou rôznych techník môžeme chrániť pred duševným zlyhaním, kvôli ktorému sa často dostávame do problémov.

Pešek, R.: Co často zajíma rodiče a učitele dětí s Aspergerovým syndromem. Libčice nad Vltavou: Pasparta Publishing. 2017. ISBN: 978-80-88163-65-7

Publikace je určena především rodičům, učitelům a jiným odborníkům, kteří pečují o děti a dospívající s Aspergerovým syndromem. V úvodu čtenář nalezne charakteristiku těchto osob. Následně se autor zabývá častými problémy, které se u lidí s Aspergerovým syndromem objevují. Poté navazují doporučení, jak jim pomoci tyto potíže zvládnout.

Sainsbury, C.: Marťan na hřišti. Jak porozumět žákům s Aspergerovým syndromem. 2009. Vyd. Pasparta. ISBN: 978-80-905993-8-3

Ve své knize Marťan na hřišti poskytuje Clare Sainsburyová vědecky podložený a velmi vnímavý popis zkušeností lidí s Aspergerovým syndromem. Autorka posbírala postřehy 25 dospělých lidí s Aspergerovým syndromem, kteří nám poskytují často ohromující a někdy znepokojivé informace o tom, co se děti s touto diagnózou prožívají ve třídě, na hřišti, ve frontě na oběd i doma. Jejich školní vzpomínky by si měl přečíst každý, kdo se podílí na vzdělávání studentů s poruchou autistického spektra.

Thorová, K.: 2016. Poruchy autistického spektra. Tretie prepracované a rozšírené vydanie. 2016. Praha: Portál. ISBN: 978-80-262-0768-9

Publikace zkušené psycholožky přináší komplexní pohled na jednu ze závažných dětských vývojových poruch, jejíž dopad se promítá zejména do oblasti sociálních interakcí, vztahů a komunikace. K popisovaným poruchám autistického spektra řadíme především dětský autismus, atypický autismus a Aspergerův syndrom. Mezi pojednávaná témata patří například raná diagnostika v praxi, diferenciální diagnostika z pohledu psychologa, vzdělávání a terapie, rodinná problematika, prognóza, specifika vývojové trajektorie poruchy, školní a sociální problematika. Výklad je doplněn množstvím kazuistik, ukázkami dětských kreseb a fotografiemi z autorčina bohatého archivu.

Veselský, M.: Pedagogická psychológia 1. Teória a prax. Bratislava: Univerzita Komenského, 2011. ISBN 978-80-223-2986-6

Publikácia sa zameriava na tri tematické okruhy. Prvým je problematika psychického vývinu a reprezentatívne teórie jeho súčastí, teda kognitívneho vývinu, osobnostného a sociálneho vývinu a tiež morálneho vývinu. Druhý okruh sa týka problematiky učenia a tretí okruh rozpracováva otázky komplexne chápaného myslenia, vrátane riešenia problémov a tvorivého myslenia. Vo všetkých témach sa dôsledne prelína teoretický prístup s konkrétnymi aplikáciami do pedagogickej praxe.

Veselský, M.: Pedagogická psychológia 2. Teória a prax. Bratislava: Univerzita Komenského, 2008. ISBN 978-80-223-2456-4

Pokračovanie obsahuje štyri kapitoly. Prvá, venovaná individuálnym rozdielom medzi žiakmi a študentmi, ktoré významne ovplyvňujú výsledky učebného procesu. Druhá kapitola sa zaoberá teóriou poznávania, charakterom ľudského chápania, vnímania a učenia. Tretia kapitola je venovaná modelom vyučovania a každý z modelov načrtáva určite špecifiká daného procesu a aspektov vyučovania. Štvrtá, posledná kapitola sa zaoberá motiváciou, ktorá ako vnútorný stav aktivizuje a usmerňuje správanie a konanie jednotlivca.

Žák, P.: Kreativita a její rozvoj. Brno: Motiv Press, 2017. ISBN: 978-80-87981-23-8

Kreativitu pojímáme jako klíčovou kompetenci, která se projevuje jak v intrapersonální, tedy osobní, rovině, tak v dimenzi sociální, mezilidské i v dimenzi metodologické a technické. Vymezíme si, co kreativita je a není, jak se dá rozvíjet, jaké jsou nejčastější bloky kreativity a jak je to vlastně s tím okřídleným klišé o mozkových hemisférách. A protože je kreativita výsostně praktickou záležitostí, čeká vás také více než stovka kreativních technik. Použijete je ve všech fázích kreativního řešení problému. Od analýzy přes zadání až po hledání nápadů a jejich vyhodnocování. Nasaďte myslící klobouky, roztáhněte myšlenkové mapy, koukněte druhými brýlemi… vstupte do kreativního světa.

+ bonusy

Toole, J.,K.: Tajná kniha pro aspergery. Jak zmáknout pravidla společenského chování. Brno: Edika, 2019. ISBN: 978-80-266-1423-4

Svět kolem se řídí nějakými tajnými pravidly. Některá znám, tuším. Jenže faktem zůstává, že oproti většině lidí mnohem víc tápu a nechytám se. Jako teenagerovi mi dalo dost práce tohle zamaskovat, v dospělosti to nebylo jiné. A pak jsem jednoho dne uslyšela výraz Aspergerův syndrom. A najednou mi to všechno začalo dávat smysl! Prostě to do sebe zaklaplo. Ne, tenkrát ještě takováhle knížka pravidel neexistovala. Ale dnes už existuje. Dešifruje pravidla společenského chování a zároveň je docela zábavná. Je naprosto upřímná a je tvoje. Tedy vlastně naše! Vítej v Tajné knize pro aspergery…

Verešová, M. & kol.: Sociálna psychológia. Človek vo vzťahoch. Nitra: Enigma, 2011. ISBN: 978-80-8133-002-5

Publikácia približuje podstatu sociálnych javov, ktorých tvorcom a hlavným aktérom je človek, utvárajúci si v rámci nich širokú paletu vzťahov. Kniha je určená predovšetkým študentom pripravujúcim sa na výkon pomáhajúcich profesií (napríklad v odboroch psychológia, sociálna práca, ošetrovateľstvo, učiteľstvo akademických predmetov, pedagogika a iných) ako i širšej verejnosti, ktorá sa zaujíma o podstatu a fungovanie sociálnych javov a systému, v ktorom človek vo všetkých fázach jeho vývinu existuje.

Notbohm, E.: Desať vecí, ktoré by každé dieťa s autizmom chcelo, aby ste vedeli. Bratislava: Vydavatelstvo Europa, 2014. ISBN: 978-80-89666-04-1

Nadčasová publikácia Ellen Notbohm prekypuje pochopením, súcitom a sviežim humorom. Opisuje desať charakteristík, ktoré pomáhajú objasniť – nie definovať – deti s autizmom. Toto rozšírené a aktualizované vydanie prináša širšie zamyslenie a obsiahlejšiu diskusiu týkajúcu sa komunikácie, sociálnej spôsobilosti a kľúčovej úlohy, ktorú pri vedení dieťaťa s autizmom k zmysluplnému, sebestačnému a produktívnemu životu zohráva postoj dospelého. V úplne novej časti skúma desať ďalších základných „vecí“, nútiacich k zamysleniu, spájajúcich sa s mladými ľuďmi počas ich prechodu do dospelosti a zasvätený dodatok ponúka vyše 70 otázok, vhodných na skupinovú diskusiu alebo sebareflexiu. Desať vecí, nestarnúci bestseller pojednávajúci o autizme, umožňuje čitateľovi hlbšie pochopiť potreby i potenciál každého dieťaťa s autizmom.

Special Guests

Ann Pearson

Designer Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.